zadzwońinfo

Posted by on 16 lipca 2018

Rodzaje kominków

Każdy z nas ma swoje wyobrażenia, jak będzie wyglądał ‚ten’ wymarzony dom. Style i pomysły na ich budowę oraz wykończenie ewoluują z dnia na dzień . Architekci i dekoratorzy wnętrz prześcigają się w pomysłach, aranżacjach chcąc pozyskać klienta. Niezmienną rzeczą jednak, o której większość z nas marzy jest kominek. Od lat zajmuje honorowe miejsce w salonie, który jest centralnym punktem całego domu budującym ciepłą atmosferę i charakter. Jest pewnego rodzaju dopełnieniem całości. Decydując się na montaż takiego kominka, stajemy przed ważnym pytaniem – jaki kominek spośród tysiąca dostępnych na rynku wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby w pełni cieszyć się z jego uroków? Zapraszam do zapoznania się z poniższą charakterystyką.

 

Kominki otwarte i z wkładem oraz kominki zamknięte.

 

Kominek otwarty - naprawa kominkow krakowKominki otwarte w domu, pełnią głównie funkcję ozdobną, ponieważ ich budowa nie spełnia roli potencjalnego elementu grzewczego. Otwarty przewód kominkowy, powoduje wydostawanie się ciepła na zewnątrz, a co za tym idzie powoduje jego dużą utratę energii cieplnej. Dodatkowo, w takim palenisku, drewno spala się zdecydowanie szybciej, dlatego też zwiększone zostają koszty eksploatacyjne.

Kominki otwarte wykonuje się z cegły: ceramicznej, glinianej, bądź z piaskowca. Palenisko natomiast wykonuje się z cegły ceramicznej.

Przy montowaniu otwartego kominka, warto zainwestować w przestawny ekran, który ustawiony przed paleniskiem będzie chronił dom przed wydostawaniem się iskier.

 

Decydując się na kominek zamknięty, już na wstępie zapewniamy sobie doskonałe źródło ciepła. Jest on także zdecydowanie bardziej bezpieczny i ekonomiczny. Nawet w przypadku, gdy wybierzemy najprostszy model paleniska, zauważymy różnice w ogrzewaniu, porównując kominki otwarte i zamknięte. Przy zastosowaniu podłączenia do DPG lub płaszcza wodnego, zwiększymy potencjał grzewczy, zarówno w ogrzewaniu domu jak i wody użytkowej.Kominek zamknięty - naprawa kominków kraków

Mówiąc o kominkach zamkniętych, nie sposób nie wspomnieć o paliwie, które jest ogólnodostępne, w dodatku w przystępnej cenie. Kolejną zaletą jest również większe bezpieczeństwo, ponieważ nie ma możliwości wydobywania się ognia na zewnątrz przy zamkniętym kominku. Decydując się na ten rodzaj, nie musimy się martwić i czekać, aż do zupełnego wygaszenia paleniska. Drewno w zamkniętym kominku pali się zdecydowanie dłużej, a więc jego eksploatacja jest dużo przyjemniejesza.

 

Kominki wolnostojące tzw. Kozy

Kominek typu koza

Świetną alternatywą dla dużych kominków, których montaż wymaga sporej przestrzeni oraz zdecydowanie większego wkładu finansowego są kozy, wolnostojące paleniska, których instalacja zajmuje dużo mniej czasu i angażuje mniejsza powierzchnię. W tym wypadku warto zadać sobie podstawowe pytanie – czy kominek ma pełnić funkcje grzewcze czy bardziej chodzi nam o sam wygląd.

 

Kominki elektryczne

Jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się tym, że ich działanie uzależnione jest od podłączenia pod prąd, zamiast palenia tradycyjnym drewnem czy półpłynnym paliwem. Nie występuje otwarty ogień, co zmniejsza ryzyko zagrożenia pożarem. Obraz ognia jaki uzyskujemy powstaje z rozbicia swiatła lub pary wodnej.

Kominki gazowe

Jeśli cenimy sobie komfort i wygodę, warto zdecydować się na kominek gazowy, który nie wymaga składowania drewna czy jego własnoręcznego odpalania. Uruchomienie kominka wymaga jedynie włączenia odpowiedniego przycisku na pilocie. Działanie kominka rozpoczyna się automatycznie. Wystarczy tylko ustawić wielkość płomienia, czyli moc z jaką będzie działać urządzenie. Plusem takiego kominka jest fakt, że po użyciu nie trzeba go czyścić z popiołu, a cena eksploatacji to jedynie wysokość rachunku za prąd od dostawcy.

Biokominki

biokominek

Biokominki stały się ostanio bardzo popularne. Różnica polega na użyciu innego paliwa – biopaliwa, mającego postać ciekłą lub żelową. Ich użytkowanie podobne jest do kominków

elektrycznych, bowiem nie wymagają one podłączenia do przewodu kominowego, są łatwe w montażu i możemy ustawić je w dowolnym miejscu. Wybór biokominków na rynku jest ogromny, począwszy od szerokiej gamy wzorów, poprzez możliwość nabycia modelu ze zbiornikiem na olejki eteryczne i na funkcji sterowania pilotem skończywszy.

 

Aranżacje kominków

Kominek to już nie tylko sposób na ogrzanie mieszkania ale również względy estetyczne. Wybór kominków na rynku jest ogromny. Znajdziemy style klasyczne i nowoczesne formy zabudowy, jak również te bez zdobień, które wbrew pozorom mają duży potencjał aranżacyjny.

Kominek powinien być umieszczony w miejscu, które posiada zabudowę kominkową oraz blisko komina. Należy pamiętać, aby stał z dala od mebli. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego salonu, najlepiej byłoby umieścić kominek w centralnym jego punkcie. W mniejszym pomieszczeniu dobrze będzie prezentował się umiejscowiony w rogu. W przypadku, gdy wybierzemy kominki ze stałą zabudową, musimy liczyć się z tym, że cała aranżacja mieszkania musi być wymyślona specjalnie pod niego. Kiedy jednak wybierzemy biokominek lub kominek elektryczny mamy otwarte pole manewru.

Myślę, że niezależnie jakiego wyboru dokonamy, będziemy zadowoleni z efektu, ponieważ każdy kominek ma swój urok.

Posted in: Poradnik kominkowy