Historia kominka sięga nawet do czasów renesansu. Jego nazwa oznacza po prostu palenisko i jest symbolem ciepła domowego ogniska. Większość z nas marzy, aby mieć taki kominek. Kiedyś były one produkowane w celu ogrzania mieszkania, dziś dodatkowo dochodzą względy estetyczne.
Najstarsze kominki powstawały we wnęce umieszczonej w ścianie i były zdecydowanie większe niż obecne modele. Najczęściej były umieszczane na szczytach ścian, co ułatwiało wprowadzenie komina. Pierwotnie były wykonywane z drewna, potem z gipsu lub kamienia, a środek kominka był wykładany cegłą. Kamień, szczególnie marmur był zarezerwowany jednak dla osób zamożnych.
Zmniejszenie rozmiarów było możliwe dzięki udoskonaleniom, które polegały na pochyleniu ścian bocznych pod kątem 45stopni oraz na pomniejszeniu głębokości wlotu do kanału dymowego.
Kominki składały się z węgarów i nadporoża. Posiadały okapy i ściany tylne oraz nadstawy, które zawierały kanał dymowy. Byłe one znane już w starożytności, jednak popularność zdobyły w XII w., głównie w Europie Zachodniej i Południowej.
Zdobienia kominków były odpowiednio charakterystyczne dla danej epoki. Średniowiecze to czas kominków z okapami wyraźnie wysuniętymi, sięgające aż do stropu. W gotyku natomiast pojawiły się bogate zdobienia i zdecydowana rozbudowa architektoniczna. Renesans charakteryzował się brakiem okapów i kanałami dymowymi, które znajdowały się w ścianach. Podobnie jak w baroku i rokoku, renesans wyróżniał się kominkami z bogatymi zdobieniami. W XVII w, doszły także zdobienia szkłem, a kształtem przypominały łuki triumfalne. Poza klasycznymi motywami kominków, stosowano także zdobienia kolumnami w postaci kobiet czy hermami – które przedstawiały figurę męskiej głowy bądź torsu.
XVIII – XIX w. to tworzenie prostych form – kominek miał kształt prostokąta, z płytą nad naporożem, która po dziś dzień pełni funkcje półki.
Współcześnie, modele kominków są połączeniem różnych stylów. Tradycja łączy się z nowoczesnością. Dzięki temu możemy poczuć atmosferę minionych czasów, a jednocześnie odnaleźć w tym piękno i luksus.