zadzwońinfo

Posted by on 20 stycznia 2017

Czym palić w kominku ?

Obecnie w naszym kraju  głośno jest w temacie walki ze smogiem. Jak najbardziej również i my uważamy, że problem jest ogromny i wymaga wdrożenia radykalnych rozwiązań ogólnokrajowych.  Nie oznacza to jednak, że palenie w kominku powinno zostać zakazane.  Możemy  jako świadomi obywatele zmniejszać emisję szkodliwych spalin wybierając do palenia dobrej jakości drewno, nie spalać w kominku śmieci i nie palić w kominku węglem czy brykietem węglowym! Dbajmy o środowisko stosując się do bardzo prostych zasad.

Dobre drewno jest ogólnodostępne w Polsce i nie ma kłopotu z jego importem.  Dzięki temu cena drewna w ciągu roku raczej się nie zmienia. Drewno opałowe również nie jest w Polsce opodatkowane w przeciwieństwie do innych paliw opałowych.

Posiadanie kominka wymagać będzie od nas stosowanie specjalnego drewna z kilku powodów: 

  • ekonomicznych
  • estetycznych
  • pro zdrowotynych 🙂

 

Kiedy naszym celem jest palenie w piecu opałowym by pozyskać ciepło dla domu wymagania nie są, aż tak restrykcyjne jak w przypadku palenia w kominku. W pierwszym przypadku dopuszczalne jest stosowanie gatunków drzewa iglastego. Drzewo może być również bardziej rozdrobnione. Spalić w piecu możemy także karton czy wióry w kominku absolutnie nie!

Drzewo do kominka powinno być starannie wybrane i wyselekcjonowane.  Zobaczmy zatem jakie drewno nadaje się do palenia w kominku:

Do palenia w kominku używajmy drewna pochodzącego z drzew liściastych 

Wybrać należy zatem drewno twarde. Jest ono kaloryczne, pali się długo, daje dużo ciepła. (Dąb, buk, grab) – jego cena również jest wyższa od drzewa miękkiego.  Aby uzyskać najlepsze efekty w paleniu drewno powinno być porządnie wysuszone. Proces suszenia drzewa trwa długo, z racji na zbitą budowę, z której woda długo się wydostaje. Można kupić drewno już wysuszone lub do sezonowania. 

Buk - palić w kominku bukiem

Buk jest najlepszym drewnem do palenia w kominku. Jest drewnem wysokokalorycznym. Co to oznacza? Jest opałem ekonomicznym pali się długo i równym płomieniem.  Dodatkowo ma cienką korę dzięki czemu nie zostawia dużej ilości popiołu. Jeśli posiadamy szybę samoczyszczącą to drewno nie będzie powodowało zabrudzeń naszej szyby. 

 

 

Sosna

 

Drzewa iglaste takie jak Sosna, świerk, modrzew czy też jodła są drewnem kalorycznym, bardzo szybko się spalają. Nie powinniśmy stosować ich do regularnego palenia, ponieważ brudzą szyby i wkłady kominkowe. Żywica zawarta w tym drewnie jest trudno usuwalna, zostawia plamy, a podczas spalania wytwarza się bardzo dużo dymu i sadzy co powoduje brudzenie szyb nawet tych samoczyszczących. Niewątpliwie drewno to nadaje  pewną magię zimnym wieczorom, efektownymi trzaskami i wysokim pięknym płomieniem. Pamiętajmy również, że sadza powoduje często zatykanie kominów, więc stosowanie tego drzewa nie jest dla naszych kominków i kominów porządane.

 

brzoza Drewnem , które zupełnie nie nadaje się do stosowania podczas palenia w kominku są miękkie odmiany drewna takie jak brzoza, olcha czy też klon. Jednak brzoza jest małym wyjątkiem od reguły, gdyż dla efektów s kolei zapachowych warto dorzucić maleńki kawałek do kominka, by ten niezwykły aromat unosił się w naszym domu.  Drewno miękkie jest nisko kaloryczne. Niektórzy sprzedawcy proponują mieszanki drewna miękkiego z twardym, jednak mieszanki powinny być sprzedawane w specjalnych proporcjach.

 

 

 

 

 

 

UWAGA

Do palenia należy używać tylko i wyłącznie dobrze wysuszonego, sezonowanego przez co najmniej dwa lata drewna. 

Mokre drewno się nie spala, a powoduje proces wędzenia, a co za tym idzie zadymianie i zasmalanie szyby oraz wnętrza kominka. Kusząca niska cena spowoduje jedynie frustracje podczas rozpalania oraz niepotrzebne nerwy związane z przygasaniem ognia.

Przeczytaj także: Dlaczego szyba samoczyszcząca się brudzi oraz Dlaczego szyba kominkowa pęka?

 

Posted in: Poradnik kominkowy