zadzwońinfo

Posted by on 13 czerwca 2017

jak palić w kominku Odkąd człowiek odkrył ogień ten stał się jego zarówno najlepszym przyjacielem jak i najniebezpieczniejszym wrogiem. W naszym dzisiejszym wpisie chcemy pokazać metodę panowania nad ogniem. Pewnie wydaję Ci się, że nie ma nic bardziej prostego, niż palenie w kominku czy rozpalanie ogniska. Jednak przestrzegamy. Nasz wpis pokaże jak zrobić to bezpiecznie i przede wszystkim ekonomicznie. 

 

Przygotowanie kominka do odpalenia

Przygotuj swoje palenisko w należyty sposób. Przede wszystkim kominek to miejsce w którym palimy drewnem i to nie byle jakim. Koniecznie przeczytaj czym palić w kominku . Być może posiadasz w domu kominek, w którym dozwolone jest palenie węglem ten wpis jednak przeznaczony jest dla osób posiadających tradycyjny kominek. Zapamiętaj: „do kominka trafiać ma wyłącznie dobrej jakości drewno i nic więcej, absolutnie nie wrzucamy gazet, zadrukowanych kolorowych czasopism, malowanego, olejowanego drewna (np. starych mebli) nie wspominając już o plastikowych butelkach etc… Dbajmy o nasze środowisko! 🙂 

Przygotuj zatem drobne drzazgi dobrze wysuszonej dębiny lub brzozy do rozniecenia drewna. Możesz też kupić specjalną podpałkę do kominków. Dzięki podpałce zaoszczędzisz czas. Podpałki są bezzapachowe i nietoksyczne. Nie kopcą i nie pieką w oczy. Często wykonane z odpadów drzewnych typu: płyta wiórowa,drzewna wełna. 

Przygotuj sobie również duże drewna, by mieć je pod ręką i w odpowiednim momencie dołożyć drzewo do kominka.

Kolejnym krokiem jest otwarcie wszystkich dopływów powietrza do kominka(nie zapomnij też o popielniku). Często kominki wyposażone są w szyber, którym możemy regulować dopływ powietrza (automatycznie lub ręcznie w zależności od modelu)

Rozpalanie i panowanie nad ogniem.

Teraz ułóż na swoim ruszcie przygotowane drewienka a między nie wkładamy naszą kominkową podpałkę (2 – 4 sztuki). Podpalamy 🙂 i zamykamy drzwiczki kominkowe. Ogień powoli się roznieci. Pilnuj ognia by w odpowiednim momencie dołożyć duże drewienka. (około 10-15  min). Pomału reguluj dopływ powietrza przymykając szybry. To właśnie tymi szybrami będziesz operował jako mistrz kominka. Jeśli w komorze zostanie żar – nie znaczy to że w kominku się przestało palić. W takiej sytuacji dołóż drewno i czekaj aż temperatura roznieci ogień – Reguluj dopływ powietrza! Uwaga rób tak by ogień nie był zbyt intensywny.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas palenia i rozpalania w kominku?

  • Dodawaj opał często ale mało. Dlaczego? Ponieważ przy dużym obciążeniu termicznym Twój ruszt może się odkształcić.
  • Unikaj tlenia drewna – wówczas spala się ono nieekonomicznie i nieekologicznie.
  • Zwróć uwagę na pogodę – na rozpalanie w kominku wpływa np. pogoda niżowa, kiedy to niskie ciśnienie wpływa na ciąg w kominie. Aby wyrównać ciśnienie wystarczy otworzyć okno w pomieszczeniu w którym znajduje się kominek
  • Twoje drewno musi być odleżane i przede wszystkim suche.
  • Twój kominek i komin powinien być oczyszczany z sadzy przynajmniej 3 razy w roku. Czyszczenie jest bardzo ważne ponieważ to osadzająca się smolista sadza w kominie spowodować może pożar w domu.
  • Twój ogień powinien palić się równomiernie dlatego dokładamy drewno  w regularnych odstępach czasowych oraz podobne kalorycznie porcje. Wszystko jednak zależy od drewna jakiego używamy i w tym miejscu ponownie odsyłamy do naszego artykułu z początku roku czym palić w kominku 
  • zwróć uwagę na parametry swojego kominka z cała pewnością znajdziesz informację na temat energii (ile kilogramów na godzinę najlepiej dostarczać tzw. kWh)

Wybierając kominek zwracaj uwagę na parametry. Jeśli Twój kominek ma być ozdobny, odpalany do celów romantycznych 🙂  i klimatycznych będzie miał niższe parametry niż ten który ma ocieplić Twój dom. 🙂

 

 

 

Posted in: Poradnik kominkowy